Praktyczne wskazówki

Jak aktywnie żyć z problemem nietrzymania moczu.

Schorzenie jakim jest nietrzymanie moczu zmienia codzienne życie i często wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci skutecznie podnieść jakość Twojego życia.

 

1 wskazówka: Pij dużo płynów

Twój organizm, by mógł właściwie pracować, potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się spożywanie od 1,5 do 3 litrów dziennie. Zalecane są herbatki ziołowe i owocowe, wody mineralne z małą ilością dwutlenku węgla. Należy ograniczać, a nawet zaprzestać spożywania moczopędnych i drażniących napojów takich jak soki owocowe, czarna herbata, kawa, napoje alkoholowe i niektóre soki warzywne.

 

2 wskazówka: Jedz zdrowo, spożywaj dużo błonnika

Aby jelita pracowały prawidłowo, należy zapewnić zdrową dietę bogatą w błonnik, spożywaj np. chleb z pełnego ziarna, całe ziarna, płatki owsiane, świeże owoce i warzywa. Unikaj pokarmów, które mogą powodować wzdęcia, a więc rośliny strączkowe, kapustę, cebulę, por i śliwki. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej może pogłębić problemy z nietrzymaniem moczu. Przy okazji należy pamiętać, że jogurt i kefir wspierą naturalną ochronę flory jelitowej.

 

3 wskazówka: Zatroszcz się o odpowiedni ruch

Odpowiednie są wszystkie sporty, które nie wywierają presji na brzuch i miednicę, takie jak spacery, taniec, gimnastyka, pływanie i jazda na rowerze.

 

4 wskazówka: Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą pomóc złagodzić dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Kilka prostych ćwiczeń  można znaleźć tutaj. 

 

5 wskazówka: Chroń swoją skórę

Mocz jako czynik drażniący, ale również częste mycie mydłem mogą przyczyniać się do uszkodzenia skóry i prowadzić do stanów zapalnych. Bądź ostrożny, chroń skórę używając odpowiednich środków do tego przeznaczonych. Pamiętaj, aby prawidłowo dbać o skórę narażoną na czynniki związane z inkontynencją, zarazem nie naruszać jej bariery ochronnej. W tym celu stosuj profesjonalne kosmetyki Menalind professional przeznaczone  do oczyszczania, pielęgnacji i ochrony skóry, zapewniające jednocześnie ochronę w postaci neutralnego dla skóry pH 5,5.

 

6 wskazówka: Zakładaj wygodne ubrania

Należy pamiętać, że ubrania powinny być wykonane z  miękkich i przepuszczających powietrze tkanin, które nie powodują, że czujesz się skrępowana. Ponadto, w odzieży należy mieć proste zamki, które można szybko otworzyć w nagłym wypadku.